Активізація процесів децентралізації в Україні

Активізація процесів децентралізації в Україні
В Україні протягом 2019 р. спостерігалася суттєва активізація процесів децентралізації. Утворилися 223 ОТГ, натомість у 2018 р. – лише 141. Станом на 10 січня 2020 р. в країні було створено 1029 об’єднаних територіальних громад, у які об’єдналися 4698 громад з населенням 11,7 млн осіб. Перспективними планами формування територій громад покрито 90,3 % території країни. Потрібно констатувати, що в 2019 р. не вдалося остаточно подолати негативні тенденції: майже 10 % території залишалося без проєктних громад. За показниками лише в 2020 році Київська обл. ввійшла до п’ятірки регіонів-лідерів.
Що ж могло спричинити тому, що Київська область була далеко не першою, де утворилось більше всього громад. Це відсутність Центру розвитку місцевого самоврядування в області, брак інформації з перших рук. В інших регіонах ці центри відіграли суттєву роль в просуванні реформи. Справедливості заради треба зазначити, що їх назви та донори змінювались і стабільною їх роботу було важко назвати, але менше з тим саме в Київській області Центр практично не діяв і саме Київська область найслабше виглядає в плані об’єднання громад. Не було агітаторів і інформаційників, які би зустрічалися з громадами і пояснювали процес, а загальній інформації з інтернету довіряють далеко не всі, не говорячи про навички пошуку такої інформації. Саме зустрічам та озвученій інформації голови сільських рад та громадяни довіряють найбільше.
Також на думку експерта УАРОР однією з причин поганого стану справ з децентралізацією на Київщині є відсутність співпраці асоціацій ОМС та самих органів місцевого самоврядування. Люди, які приїжджали на семінари, що їх проводили асоціації, не були вмотивовані, часто було видно, що вони відвідують навчальні заходи «для галочки».
Також однією з причин – низька мотивація громад Київщини до змін, оскільки багато з них умовно самодостатні в ресурсному плані, а частина населення сіл не ототожнюють себе з сільськими жителями через близькість до мегаполісу. Люди часто використовують сільський будинок не як місце життя, а як місце відпочинку. Вони асоціюють себе скоріше з жителями багатомільйонного Києва, ніж з жителями села і зв’язку з цим питання приналежності людей до сільської громади в багатьох селах Київщини не є очевидним. Решта населення є достатньо інертною, але присутні погодилися з тим, що це є проблема не тільки Київщини. Громади не вмотивовані, тому що в громаді часто немає згуртованості.
На теперішній час , Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження № 715-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області”, 12 червня 2020 р., яким було затверджено 69 міських, селищних та сільських територіальних громад Київської області.
Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 “Про утворення та ліквідацію районів” на території Київської області було утворено 7 районів замість 25 існуючих.
Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*