“Я завжди знав, що моє прізвище — українське. Все своє життя я хотів приїхати до України”, – Стів Возняк

“Я завжди знав, що моє прізвище — українське. Все своє життя я хотів приїхати до України”, – Стів Возняк

11 серпня 1950 року в місті Сан-Хосе (Каліфорнія) у сім’ї з українським корінням народилася людина, яку вважають одним із батьків революції персональних комп’ютерів – Стів Возняк – знаний також як iWoz, відомий як співзасновник компанії Apple, бізнес-партнер Стіва Джобса і конструктор одного із перших у світі комп’ютерів.

Возняк у 1976 році разом зі Стівом Джобсом заснував компанію Apple Computer (Apple, Inc.) та запатентував свій перший комп’ютер. У середині 1970-х він створив комп’ютери Apple I та Apple II, які дали старт “мікрокомп’ютерній революції”, – зокрема, Apple II став найпопулярнішим персональним комп’ютером 1970-х – початку 1980-х років.

Друзів знали як “Двох Стівів” і називали Возняка за скороченим прізвищем – Woz, чим він сам користується й нині. У Стівена було кілька псевдонімів, а саме: «The Woz», «Wizard of Woz» і «iWoz» (каламбур; гра слів з iBook’ом та іншими продуктами фірми Apple). «WoZ» (скорочення від «Wheels of Zeus») — це ще й ім’я компанії, яку заснував Стівен. Він також створив початковий прототип класичної гри Breakout для Atari за 4 дні.

Перші комп’ютери вони збирали в гаражі батьків Джобса. Пристрої власного виробництва товариші збували за 500 доларів кожен. Невдовзі з’явився і перший капітал – 205 тисяч доларів. А вже за десять років спільного бізнесу частка Возняка в Apple Computer складала понад 200 мільйонів доларів.

Упродовж наступних 20 років Возняк заснував низку різних компаній: Unuson (скорочення від “об’єднуй нас у пісні”, unite us in songs), що спонсорувала фестивалі US Festivals (“Ас Фестивалз”); CL 9, що розробляла пульти дистанційного керування; Wheels of Zeus (WoZ), яка займалася технологіями бездротової GPS-навігації, а зовсім нещодавно, у 2020 році анонсував заснування компанії, суть якої – створення майданчика для фінансування екологічно чистих проєктів.

Щодо етнічної приналежності Стіва існують різні думки, проте сам він чітко ідентифікує себе з Україною. Він не раз стверджував, що завжди відчував спорідненість з Україною через своє ім’я: “Я завжди знав, що моє прізвище — українське.

Все своє життя я хотів приїхати до України”. Коли його бажання здійснилося, то у 2017 році, виступаючи у Києві, він сказав: “Багато хто в мене запитує: Стів, ти поляк? Бо моє прізвище Возняк. Я відповідаю: Ні, я українець”. За його словами, він все життя мріяв відвідати українську столицю. Більш того, він зазначив, що візит в Україну був одним з найбільш очікуваних для нього. “Все своє життя я хотів приїхати в Україну. Зокрема в Київ. У своєму житті я запланував зробити чотири речі, одна з яких – приїхати до Києва”, – поділився Возняк.

Його батько, інженер Френсіс Якоб Возняк, народився у селі Червона Діброва на Буковині, і виїхав до США після Другої світової війни. Стів у своїй автобіографії пише, що батько працював інженером в ракетній програмі Lockheed, і почав знайомити сина з електронікою ще коли тому не виповнилося й чотирьох років.

Утім, інформація про українське етнічне походження Стіва Возняка з’явилась в українських ЗМІ після виходу у світ 2007 року енциклопедичного довідника «Галактика Україна. Українська діаспора: видатні постаті» журналіста Віталія Абліцова. У ньому стверджується, що батьки Стіва є вихідцями з Буковини. Ім’я у свідоцтві про народження Возняка – «Стефан Гері Возняк», але його мати сказала, що вона хотіла, щоб це було написано «Стівен», що він і використовує. Возняк згадав, що його прізвище було польського походження, і розповідав про своє польське й українське коріння.

Пройшов вже 21 рік, як Возняк залишив Apple. З того часу він встиг заснувати ще декілька IT-компаній, викладав в Сіднейському технологічному університеті, і навіть зіграв самого себе в гіковському серіалі “Теорія великого вибуху”. Як він сам вважає, “Світ не має вказувати вам, як ви маєте робити свою роботу. Ви маєте думати про те, як зробити її краще. Жага до досконалості – ось справжня інновація”.

Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*