Як децентралізація відбувається у світі?

Як децентралізація відбувається у світі?
Серед багатьох реформ, децентралізація та розвиток місцевого самоврядування в Україні займають особливе місце. Вивчення та аналіз досвіду країн із аналогічним потенціалом допомагає визначати свої перспективи, не повторюючи чужі помилки. Приклад ЄС показує, що принципи децентралізації фінансів та механізму, коли послуга надається на тому рівні, де вона є найбільш затребуваною, призводять до розвитку регіонів та країн у цілому, зниження навантаження на центральні органи влади у тих компетенціях, які здатні вирішити місцеві органи влади.
За словами експерта із децентралізації Миколи Стасюка, європейські держави почали впроваджувати відповідну реформу вже давно. Польща почала утворювати гміни (громади) ще у другій половині 20 століття. На базі них у 90-х роках й розпочали реформу децентралізації. Деякі країни реформувалися кілька разів, терміни впровадження децентралізації різняться: приміром, у Словаччині — 7 років, а в Угорщині — всього 10 місяців. «У першу чергу це залежить від політичної волі та законодавчої бази», – зазначає Стасюк.
«Приклад якісної децентралізації – Данія, Швеція, Словаччина. У нас бюджети громад можуть отримувати 60 відсотків, у Словаччині — понад 70. Різні країни по-різному визначають, скільки рівнів управління є. В Україні, як у Франції та Польщі, три рівні – громади, райони, області. Більшість країн мають дворівневу систему. Це те, до чого ми йдемо. Але поки не внесли змін до Конституції, то у нас трирівнева система», – каже Стасюк. Експерт додає, визначити «еталон децентралізації» неможливо, оскільки в кожній державі індивідуальна ситуація із законодавством, територіальним розміщенням та населенням.
Найближчим прикладом є наші сусіди – поляки. Найпоширеніший вид змін стосується освіти, зараз система у Польщі радикально децентралізована: власник школи – місцеве самоврядування. Міністр визначає стандарт, проводить іспити і визначає, які мають бути кінцеві результати. А наповнення програми, її зміст, форма, процеси та інші деталі – на плечах у міста та сіл. 25 років тому ситуація з освітою у Польщі була такою: дуже якісна освіта для дуже маленької групи, і жахлива – для великої кількості учнів. Відтоді ситуація змінилась: питання передачі селянам повноважень контролю освіти було неоднозначною ідеєю. Але, як виявилося, саме «селяни» були найбільше зацікавлені в якнайкращих освітніх послугах для своїх дітей.
«Дійшло до ситуації, що батьки із міст почали віддавати своїх дітей у сільські школи. Підручники та комп’ютери-ті ж самі. Але чим відрізняються сільські школи? Менше дітей у школі, менше дітей у класі, більше безпеки. І це є дуже важливим фактором, що показав, що змінилось за цей час», – розповів екс-заступник міністра.
Ми маємо продовжувати реформу децентралізації саме так, як вона планувалася. Заради розвитку громад, створення нових можливостей та комфортного середовища для життя людей.
Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*