Як децентралізація змінила українські села

Як децентралізація змінила українські села
За роки децентралізації дотаційні села перетворились на комфортні місця – там впроваджують інноваційні проєкти. Розглянемо на прикладі Закарпатської області.
Населені пункти Західної України цвітуть і люди знову хочуть повертатися до них. Закарпатська область довгий час була аутсайдером у плані вдосконалення.
Громади, яким вдалося буквально «вибивати» дозвіл на об’єднання, встигли наробити чимало справ. Настільки, що сусідні села, зі слів місцевих мешканців, іноді трохи заздрять.
Там існує три сільських громади – Баранинська, Полянська, та Вільховецька. Вони розташовані у різних куточках Закарпаття, мають різну кількість населення та фінансові надходження.
Загалом у Полянській громаді зараз проживає понад 14,5 тис. жителів.
«Найбільший дохід до бюджету — це податок на доходи фізичних осіб. Поляна на Закарпатті показує парадоксальну статистику: із громади жителі сіл не виїжджають на заробітки, бо мають роботу з доброю зарплатою вдома. Середня зарплата у громаді — 12 тисяч гривень, адміністратор у готелі має від 15 тисяч» – каже Іван Дрогобецький глава Полянскої ОТГ.
Найголовнішу проблему цієї місцевості, та і взагалі всієї України, яку вдалося удосконалити в цих громадах – дороги. Якщо ще в містах, районних центрах та на дорогах обласного чи державного значення ремонт подекуди робили, то у селах та між ними асфальту не бачили роками. Особливо у гірських районах. «Якби не об’єднана громада, ми б дороги ще не скоро зробили, – каже Юрій, мешканець села Плоске, що входить до Полянської об’єднаної громади.
Крім Поляни, яка завжди була багатим селом, усі інші населені пункти були дотаційними. Ми б самі просто не впоралися. А так зробили садочки, клуб, поробили бічні вулиці».
До села і в самому селі Родникова Гута відновили понад 17 км автошляху. Ще у 2015-му там відбувся паводок, а зараз у Гуті на вулицях – асфальт, відремонтовано заклади освіти й культури. І є меморандум про співпрацю з китайським інвестором, що має річний оборот 100 мільярдів доларів. Йдеться про будівництво в Родниковій Гуті заводу, де вироблятимуть біодобавки з цілющих полонинських карпатських трав.
В Баранинцях, центрі однойменної ОТГ, зараз добудовують Центр надання адмінпослуг. Раніше тут була пустка – такий собі паркувальний майданчик біля дороги. За рік тут постала двоповерхова будівля. Але поки що ЦНАП не відкрили. Планується до кінця року його запустити.
«Те, що добудовується Центр надання адмінпослуг – дуже важливо, бо мешканцям громади не треба буде далеко їздити», – зазначає житель Баранинців Валерій Новак.
Коли утворилася Баранинська ОТГ, на капітальний ремонт Великолазівської ЗОШ виділили 1,5 мільйона гривень. Тут відремонтували другий і третій поверхи, оновили навчальні кабінети та коридори, а також закупили усі необхідні матеріали для нової української школи. Зараз у навчальному закладі триває капітальний ремонт спортзалу: лише на нього виділили майже 1,6 млн гривень.
Завдяки урядовим програмам і грантовій підтримці громади змогли вивести інфраструктуру на належний рівень: відремонтувати дороги, школи, садочки, сільські клуби, звести спортивні та дитячі майданчики.
Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*