Які плюси та мінуси ми маємо від децентралізації

Які плюси та мінуси ми маємо від децентралізації
Що таке децентралізація? Це – великий процес. Реформа децентралізації – одна з небагатьох в Україні, що має свій план, стратегування, чітку концепцію. Її особливістю є те, що в контексті децентралізації одночасно проводиться декілька реформ у сфері державного управління. Також реформа в Україні вирізняється досить високою швидкістю. Процес децентралізації «забезпечує реальне місцеве самоврядування, створюються насамперед інститути самоврядування».
Процес децентралізації сприймається як: передача великої кількості повноважень від органів державної влади на рівень місцевого самоврядування, на рівень районів і регіонів, але найбільше на рівень громад; закріплення засобів, власних доходів, субвенцій, щоб громади могли здійснювати свої повноваження, мали можливість розпоряджатися ресурсами; підвищення якості та доступності послуг для громадян, які надаються на кожному з рівнів, оскільки це є «інструмент для поліпшення якості життя людини; можливість «склеїти» державу. Децентралізація інтерпретується як можливість громад мати повноваження і розпоряджатися ресурсами на їх реалізацію.
В результаті децентралізації спостерігається пожвавлення економічної активності на місцевому рівні, створення у сфері обслуговування робочих місць, раніше непритаманних сільській місцевості.
Спостерігається підвищення якості послуг, що надаються на рівні громади. Наприклад, в сільських школах значно покращилася якість харчування для учнів. Це стало можливим з двох причин. По-перше, на харчування виділяється більше грошей, а по-друге, почали замовляти продукти у місцевих постачальників, а не на рівні району/області.
Щодо мінусів децентралізації. Розрив між громадами: у процесі втілення реформи виникає ризик соціально-економічної диференціації на заможні і бідніші громади. Цей ризик зростає з надходженням ресурсів у щойно об’єднані громади, що залишає далеко позаду ті громади, котрі зволікають з об’єднанням.
Кваліфікація: брак кваліфікації в процесі підготовки управлінців базового рівня заважає їм скористатися новими можливостями і перевагами адміністрування ресурсів.
Неефективний нагляд: неефективна або відсутня система належного нагляду і контролю над органами місцевого самоврядування в питаннях законності їхньої діяльності та неефективна судова і правоохоронна система.
Недосконале і нестабільне законодавство: постійна зміна правил у процесі втілення реформи підсилює вже існуюче відчуття недовіри громадян до держави.
Формування ідентичностей: у процесі створення нових ідентичностей територіальних громад також важливо враховувати фактор вписування цих ідентичностей в загальноукраїнський контекст задля уникнення тенденцій ізоляціонізму місцевої влади.
Посилення політичних монополій і криміналізація: існує ризик втрати контролю з боку виборців за діяльністю місцевої влади, обраної в об’єднаних громадах, посилення політичних монополій, котрі контролюють ресурси в громадах.
Берем до уваги той факт, що успіх і ефективність процесу децентралізації залежить від загального ходу адміністративної реформи, розвитку інфраструктури, реформи правоохоронних органів, протидії корупції. Крім фіскальної децентралізації і розвитку законодавства в сфері самоврядування, процес децентралізації залежить від соціальних і правових реформ, які проводяться в Україні
Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*