
Реформа децентралізації є однією з ключових реформ України. Вона знаходиться вже на значному етапі своєї реалізації і проходить досить успішно. Тому є підтвердження як внутрішні, так зовнішні. Не так давно було прийнято окрему резолюцію Ради Європи, яка розглянула і визнала реформу децентралізації в Україні як успішну. Децентралізація, яка є однією з ключових реформ, сприяє зменшенню корупційних ризиків. Коли Володимир Зеленський тільки став президентом, він сказав: хочу мінімізувати корупційні ризики і цьому буде сприяти децентралізація.
Про це заявив міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов в програмі “Офіційний розмова” телеканалу “Дім”.
“Корупційні ризики виникають при комунікації влади з споживачем, влади з громадянином. Сьогодні, передаючи повноваження і відповідальність на місця, на органи місцевого самоврядування, такі ризики істотно зменшуються. Зокрема, шляхом зменшення взаємодії з центральною владою”, – сказав Чернишов.
Ефективне місцеве самоврядування та забезпечення ним поступального соціально-економічного розвитку відповідних територій має супроводжуватися збільшенням ресурсної та фінансової бази. Децентралізовані повноваження мають бути забезпечені відповідним ресурсом для якісного виконання.
Тому із внесенням змін до Податкового та Бюджетного кодексів, від 1 січня 2015 року місцевим самоврядуванням отримано більше фінансів для підвищення економічної спроможності.
Об’єднані громади здобули повноваження та ресурс, які мають міста обласного значення, зокрема – зарахування до місцевих бюджетів ОТГ 60% податку на доходи фізичних осіб на власні повноваження. Окрім того, на місцях повністю залишаються надходження від податків: єдиного, на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності та податку на майно (нерухомість, земля, транспорт).
До того ж, ОТГ мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом (до реформи прямі відносини мали лише обласні та районні бюджети, бюджети міст обласного значення), для виконання делегованих державою повноважень їм надаються відповідні трансферти (дотації, освітня та медична субвенції, субвенція на розвиток інфраструктури громад тощо). Законодавчі зміни також надали право органам місцевого самоврядування затверджувати місцеві бюджети незалежно від дати прийняття закону про Державний бюджет.
Такі покращення вже дали перші помітні результати. Заступник глави Офісу Президента Кирило Тимошенко заявив, що надходження до місцевих бюджетів України за 7 років зросли в 2,5 рази, а власний ресурс громад збільшився приблизно в 4,5-5 разів. Це — реальний інструмент впливу на досягнення результату та відповідальність за довіру громад.
Також Чернишов акцентував, що дієвим інструментом є цифровізація.
“У боротьбі з корупцією ми покладаємося на тотальну цифровізацію, діджіталізацію, при яких мінімізується “людський фактор”. Вводяться відповідні системи, працює державний портал” Дія “та різні продукти на його основі”, – зазначив Чернишов Олексій Михайлович.
Чернишов нагадав, що в рамках форуму “Україна 30. Децентралізація” розглядалася також реформа архітектури і містобудування.
“Це досить складна галузь, яка роками була занурена в корупційну складову. Сьогодні ж інтегрована єдина електронна система в сфері містобудування, яка вже дуже ефективно працює і показує результат. І, безумовно, діджіталізація і децентралізація є інструментами, які, зокрема, наближають нас до цивілізації і мінімізації корупції”, – уточнив міністр.
Безумовно, будь-яка реформа зустрічає якийсь опір, громадський спротив. Це нормально. Це відбувається у всіх країнах. Реформа децентралізації, як правило, займає кілька років, з досвіду інших країн може тривати і більше 10 років. На щастя, ми рухаємося динамічним темпами і знаходимося вже на завершальному етапі цієї реформи.
Залишити коментар