Олексій Чернишов про реформування місцевого самоврядування на форумі «Україна 30. Децентралізація»

Олексій Чернишов про реформування місцевого самоврядування на форумі «Україна 30. Децентралізація»

Спроби реформування місцевого самоврядування в Україні робилися з часу проголошення її незалежності, але їм увесь час перешкоджала відсутність консенсусу у середовищі політичної еліти щодо бачення зовнішньо- і внутрішньополітичного вектора розвитку держави загалом і підходів до адміністративно-територіального поділу та організації влади на місцях зокрема.

Нова система місцевого самоврядування має формуватись на засадах децентралізації. А також — згідно з положеннями Європейської Хартії місцевого самоврядування, головна ідея якої полягає в ефективному розв’язанні проблем саме на місцях. Про це сказав Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов під час виступу на форумі «Україна 30. Децентралізація».

Олексій Чернишов в інтерв’ю також наголосив, «Децентралізація саме й покликана поліпшити якість і доступність послуг для людей на місцях. Я щиро не вважаю, що на місцях сьогодні все так погано, як ви це хочете подати. Будь-яка реформа, тим більше така, що торкається всіх пластів життя держави, наражатиметься на певний опір. Це в природі людини, й це нормально. Децентралізація триває шостий рік поспіль. Але вже у нових громадах і районах працюють обрані голови та депутати. Це дуже масштабні процеси, які апріорі неможливі без нестиковок та прогалин. Але їх потрібно оперативно й точково виправляти.

Ми пройшли досить складну стадію політизації процесу децентралізації, коли 2020 року Мінрегіон згорнув добровільну фазу об’єднання громад і ухвалював перспективні плани, затверджені обласними адміністраціями. Не забуваймо, що ми й укрупнювали громади для того, аби вони змогли наростити свою спроможність. Дали більше ресурсу і перейшли на прямі міжбюджетні відносини. І сьогодні децентралізацію варто розглядати як заклик до внутрішніх змін у постпатерналістському суспільстві. Бо разом із повноваженнями та фінансами громади отримують відповідальність».
«Роль місцевих влад посилюється, громади досягають успіху та стають драйверами розвитку цілих регіонів. Люди розуміють, що нарешті саме від них залежить, як буде розвиватися їхня громада. Реформа місцевого самоврядування та децентралізації за останні роки принесла значні результати, але й потребує зусиль для її успішного завершення», — підкреслив Міністр Олексій Чернишов.

Одним з важливих завданням є переформатування місцевих держадміністрацій в органи префектурного типу. Відповідний законопроєкт прийнято в першому читанні та підготовлено до розгляду у другому читанні. Прийняття Закону в цілому очікується восени.

Удосконалення форм міжмуніципального співробітництва також є дієвим інструментом для ефективної взаємодії та розвитку тергромад. Відповідний законопроєкт вже знаходиться на розгляді у Верховній Раді.
Очільник Мінрегіону наголосив на основних завданнях з реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади на найближчий період. Йдеться, зокрема, про розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, а також створення належних матеріальних та фінансових умов для їх здійснення. Для реалізації цього завдання Мінрегіоном вже розроблено та внесено на розгляд Уряду відповідні проєкти законів.

Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*