Зміни до Конституції в частині децентралізації

Зміни до Конституції в частині децентралізації

Держава передає ресурси та повноваження згори вниз, передає засоби розв’язання проблем на той рівень, де проблеми виникають, але держава ставить одну умову — руку, що приймає повноваження та ресурси разом із відповідальністю, треба зміцнити. Декілька невеликих громад треба об’єднати у потужнішу громаду, базуючись на географічних, історичних, економічних принципах. Для планування таких об’єднавчих процесів обласні ради ухвалили перспективні плани розвитку. Цей процес не був безхмарним і легким, до цих планів можливі зміни, але суть залишається такою: щоб бути в змозі хазяйнувати на своїй землі самостійно, треба зміцнитися, об’єднуючись.

Ще 2014 року було ухвалено базові нормативні документи, окреслено певне бачення реформи територіально-адміністративного устрою та місцевого самоврядування, що й створило передумови для реальних кроків децентралізації, свідками якої ми стали вже в наступного 2015 року. У грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади). Але вже в січні 2020 року, запропоновані зміни були відкликані з Парламенту для доопрацювання. Відтоді тривала робота з напрацювання нової редакції змін до Конституції в частині децентралізації. Водночас торік в Україні в результаті децентралізації влади створено 1469 територіальних громад замість 11,5 тисячі й утворено 136 районів замість 490. Якщо взяти данні які були у 2015 році, то мали приблизно десяту частину від запланованої цифри — тільки 800 громад створили 159 об’єднаних громад.

Зараз напрацьовується нова редакція змін до Конституції в частині децентралізації, тривають обговорення на центральному та регіональному рівнях. Проєкт змін до Конституції щодо децентралізації владних повноважень погодили всі учасники конституційної комісії, утвореної Володимиром Зеленським, після погодження в Офісі Президента документ направлять до Верховної ради. Голова Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов сказав : «Я хотів би, щоб якнайшвидше Офіс дав свій висновок, виніс документ у парламент, і 226 голосів його підтримали. І влітку Конституційний Суд дав свій висновок». Він також зазначив, що Асоціація вже звернулася до всіх фракцій Верховної Ради з пропозицією створити міжфракційне об’єднання з супроводу реформи децентралізації.

Верховна Рада збере 300 голосів, необхідних для внесення змін до Конституції України в частині децентралізації, вважає міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов. “Після остаточного узгодження позицій і реєстрації проєкт – будуть (голоси – ІФ). Але в будь-якому разі йдеться про 2022 рік”, – сказав Чернишов. Він наголосив, що необхідні закони можуть бути оперативно ухвалені, так само як і зміни до Конституції.

І тут має бути дуже чітка вертикаль управління з досить швидкою реакцією її глави. Тільки президент може дати необхідний заряд енергії цій конструкції та гарантувати безпеку держави.

Підписуйтеся на наші соцмережі:
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*